Velkou Kunratickou letos „vyprodali“ za pouhou čtvrthodinu

Velká Kunratická, legendární běh přes tři kopce a tři potoky, rozepíše v neděli 13. listopadu svůj 83. ročník. Na start u Dolnomlýnského rybníka se stejně jako loni postaví 3 400 účastníků, které prostřednictvím internetu od 11. října zaregistrovali pořadatelé z Atletického klubu Spartak Praha 4. Závod je známý svým náročným profilem i rozmarným počasím a oblíbený svou unikátní atmosférou.

kunratice

Běžecký kros, který původně začal v roce 1934 jako recesistická akce vysokoškolských studentů, se stal jednou z nejpopulárnějších v České republice. V letošním roce je opět součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem je společnost Pražská teplárenská.

Akce se koná v Praze–Kunraticích u Dolnomlýnského rybníka, přístup k prezentaci a přihláškám je z ulice Krále Václava IV. Na šesti závodních tratích, procházejících chráněným územím Kunratického lesa, je pro zájemce připraveno sedmadvacet nejrůznějších věkových kategorií – od nejmladších dětí až po veterány (370 až š 100 metrů). Jako první vyrazí na trať v 8,30 hodin starší žákyně a dorostenky.

Největším magnetem je však od 10 hodin hlavní závod na klasické a velice náročné trati, která měří 3 100 metrů, Běžci v jejím průběhu zdolávají tři kopce včetně pověstného výstupu na Hrádek, kde je čeká na vzdálenosti 60 metrů převýšení 45 metrů.

„Velká Kunratická je od svého počátku takový zvláštní fenomén. Moc si na ní nezaběháte, ale ať se snažíte běžet volně, nebo do toho dát všechno, vždy budete v cíli lapat po dechu. A to přesto, že posledních 700 metrů se běží většinou z kopce. Hrádek s člověkem zacloumá, prostě jej musí každý nějak vylézt, ale měl by se snažit to dělat hlavou a nervat se s ním. Lézt po čtyřech tam není žádná ostuda,“ nabízí recept na úspěšné zvládnutí závodu Miloš Škorpil, známý český ultramaratonec a propagátor běhu.

Jubilejního, 50. ročníku v roce 1983 se zúčastnil dosud rekordní počet 9 128 vytrvalců, kteří běželi před zraky tehdejšího předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche. Masivní účast i v dalších letech však výrazně zatěžovala přírodní prostředí kunratického lesa, a tak bylo nutné přijmout opatření regulující účast.

„Velká Kunratická čelí v posledních letech stále narůstajícímu zájmu veřejnosti, který je potěšující, ale bohužel značně převyšuje nejen limity účastníků nastavené úřady, ale i možnosti časové, vyplývající z principu intervalového startu. Kvůli ochraně přírody můžeme zaregistrovat 3 400 zájemců, z nichž však jen 1 750 absolvuje trať přes Hrádek,“ vysvětluje ředitel závodu Miroslav Koubek. Mimochodem – letošní zájem byl tak obrovský, že trať přes Hrádek se při online registraci přes internet „vyprodala“ během pouhé čtvrthodiny!

Velká Kunratická umožňuje svou délkou start nejen klasickým vyznavačům běhu, ale také zástupcům dalších sportovních odvětví. Mezi účastníky bývají pravidelně fotbalisté, cyklisté, lyžaři, veslaři či hráči většiny kolektivních sportů a nechybějí ani špičkoví sportovci, lékaři, politici a umělci. Jedním z pravidelných účastníků je také režisér, herec, bavič a všestranný sportovec Jakub Kohák, který nebude chybět ani tentokrát. Tzv. Kohákova družina (Jakub Kohák, sportovní komentátor Jiří Hölzel, lékař Tomáš Šebek, novinář a cestovatel Dan Přibáň) však má letos nejen sportovní cíl.

„Náš cíl je doběhnout a získat peníze na invalidní vozík Zdeňce Mocňákové, mimořádné osobě, která si to zaslouží. Pojďte nám pomoci, a chcete-li nás trochu namotivovat, ať ten závod zvládneme, prosíme přispějte. A když se nám podaří vybrat více, další peníze půjdou na projekty Zdeňky, kterými sama pomáhá jiným lidem se zdravotními problémy,“ uvedl na facebookovém profilu běhu Jakub Kohák.

Všechny tratě a kategorie startují po dvojicích podle startovního čísla intervalovým způsobem po deseti vteřinách. Čipy pro měření času jsou zabudovány přímo ve startovních číslech.

Do Kunratic jezdí autobusy městské hromadné dopravy – vystupuje se na zastávce na Kostelním náměstí. Start a cíl závodu je u Dolnomlýnského rybníku.