Vítězný boj se sněhem – ČEZ Jizerská 50 se pojede ve zkrácené variantě

ČEZ Jizerská 50 se ve dnech 8. – 10. ledna uskuteční! Pořadatelům se díky mrazivým teplotám a výrobě technického sněhu podaří připravit náhradní trať v délce 4 – 6 kilometrů (v závislosti na vývoji počasí), na které se odjedou všechny víkendové závody.

Jizerka

V Bedřichově běží naplno zasněžovací technika, zároveň se průběžně technický sníh rozváží na trať. Do víkendu bude připraven okruh v minimální délce 4 kilometrů. V případě příznivého počasí může být okruh ještě prodloužen.

„Přípravy na letošní Jizerskou 50 jsou letos mimořádně vyčerpávající. Jsme moc rádi, že se nám podařilo připravit náhradní okruh v délce 4 kilometry pro všechny závodníky a udržet tak tradici naživu přírodě navzdory. Elitní běžci navíc odjedou v závodě 15 kol, každé za jednoho účastníka Expedice Peru 1970. Bude to mimořádně silná připomínka historické tradice Jizerské 50,“ říká David Douša z organizačního výboru.

Jak se pojedou jednotlivé víkendové závody?

ČEZ Jizerská 50: Závodníky čekají 4 okruhy, na které budou vyrážet po startu v blocích s maximálně 400 závodníky. Pro každý startovní blok bude vyhrazen přesný čas startu a trať pro něj bude rezervována na dvě hodiny. Závodníci si vyberou svůj čas startu prostřednictvím rezervačního systému. Dva startovní bloky odjedou svůj závod v pátek 8. ledna, tři v sobotu 9. ledna a čtyři v neděli 10. ledna. U bloků startujících po 15. hodině je povinná čelovka.

Hervis Jizerská 25: Závod se uskuteční podle plánu v sobotu a pro závodníky platí rozdělení do startovních vln. První vlna odstartuje v 8 hodin (tedy o hodinu dříve!), druhá v 9.30 hodin. Trať bude pro obě vlny vyhrazena na 1,5 hodiny. Pojede se ve třech okruzích.

ČT Jizerská 10: Pojede se v sobotu v 11 hodin na dvou okruzích. Trať bude pro závodníky vyhrazena po dobu 1,5 hodiny.

Volkswagen Bedřichovská 30: Závod se uskuteční podle původního rozpisu v pátek ve 13 hodin, ale pojede se klasickým stylem na tři okruhy. Platí původní rozdělení do startovních vln, které budou startovat v rychlém sledu po sobě.

Mini Jizerská Pojišťovny VZP: Závod se uskuteční beze změny.

Nyč sport sprint: Závod se uskuteční beze změny.

Jizerská Firemní RAUL: Závod se uskuteční na trati, jejíž podoba bude upřesněna později. Pojede se klasickým stylem.

Závod elitní vlny

Patnáct bylo horolezců, kteří stáli u zrodu legendy Jizerské 50 a kteří zahynuli v roce 1970 pod kamennou lavinou v peruánském Huascaránu. A na symbolický počet patnácti kol se pojede o šestačtyřicet let později – v neděli 10. ledna – ČEZ Jizerská 50, jejíž účastníci uctí památku těchto horolezců. Závod elitních závodníků tak bude měřit přes 50 kilometrů!

Závod elitní vlny, který je součástí seriálu VISMA Ski Classics, se uskuteční na 15 okruzích s délkou okolo 50 kilometrů, odstartuje dle původního plánu v neděli v 8.30 hodin. Vzhledem k tomu, že se závod pojede na okruhu v délce 3-4 kilometry (nemusí zcela kopírovat trasu pro hobby běžce), dojde zároveň na vyřazovací souboje mezi závodníky – ti, kteří budou v průběhu dostiženi o celé kolo, budou muset ze závodu odstoupit. Závodníci zařazení do 1. startovní vlny odstartují v 11.30 hodin ve startovním bloku č. 6 a žádnou rezervaci neprovádějí.