Vlašim oslaví příchod Vánoc turnajem ve stolním tenisu

Mrňata, talenti, profíci, příchozí – tak znějí názvy jednotlivých kategorií unikátního vánočního turnaje ve stolním tenisu pro příchozí, který se uskuteční v pátek 20. prosince ve Sportovní hale stolního tenisu ve Vlašimi. Letošní jubilejní, dvacátý ročník odstartuje exhibicí předních českých reprezentantů.

„Účast vždy ovlivňuje několik faktorů – zda jsou již vánoční prázdniny, víkend nebo ještě všední den. Tentokrát to vychází dobře, tak uvidíme, kolik hráčů přijde. Rekord představuje 207 účastníků z roku 2009, naopak nejméně jich bylo 116. Loni nastoupilo 145 hráčů a letos očekáváme obdobný počet,“ říká ředitel turnaje Luboš Pěnkava, současně trenér a vedoucí extraligového družstva SKST Vlašim.

Vlašimská hala se začne zaplňovat od 14 hodin, kdy je prezentace a možnost se rozehrát. O hodinu později již začne úvodní, čtvrthodinová exhibice. Kdo se v ní nakonec představí, je zatím překvapením.  

„V minulých letech se tu vystřídali téměř všichni čeští reprezentanti, třeba i Milan Orlowski nebo Jindřich Panský. Tyto exhibice se nám velice osvědčily, protože vždy přilákají řadu diváků, ale i hráčů, kteří se při jejich sledování správně nažhaví, a my, pořadatelé, máme přitom čas rozdělit je do skupin,“ popisuje turnajový start Luboš Pěnkava.

Poté už propuknou souboje ve všech kategoriích na dvaceti stolech. Zúčastnit se mohou hráči všech věkových skupin, v kategorii profíků mohou startovat hráči registrovaní maximálně v okresním přeboru. Finálovými duely však akce ještě zdaleka nekončí. Závěrečné dějství totiž obstará velká „obíhačka“, do níž se zapojí všichni účastníci. Populárním moderátorem této fáze se pravidelně stává starosta města Luděk Jeništa, jenž sám býval československým reprezentantem a s Panským dobyl titul českého mistra republiky ve čtyřhře.

„Velice oblíbené a zábavné je také vyhlašování výsledků a předávání cen. Nejlepší čtyři hráči v každé kategorii obdrží poháry. Postupně si některou z mnoha cen pod vánočním stromečkem vyberou také ostatní účastníci. Jsou to například výrobky ze skla, vánočky, kapři, trička, kosmetické prostředky, tyčinky nebo nejrůznější propagační předměty. A to, co zbude, poté asistentky znovu rozdají dětem, takže některé si domů odnášejí třeba i pět dárků. Nikde jinde v republice nezažijete tak originální atmosféru jako u nás,“ potvrzuje Luboš Pěnkava, že o zábavu a radost není při této akci rozhodně nouze.