Vlašim přivítá turnaj ve stolním tenisu, který má originální atmosféru a moderuje ho starosta

Mrňata, naděje, příchozí, profíci – tak znějí názvy jednotlivých kategorií unikátního Vánočního turnaje ve stolním tenisu pro příchozí, který se uskuteční v úterý 22. prosince ve Vlašimi. V loňském roce se zde představilo 116 hráčů od úplných začátečníků až po amatérské hráče z řad veřejnosti a v letošním, 16. ročníku očekávají pořadatelé zhruba stejnou účast.

Obíhačka

„Počet dětí závisí na různých okolnostech – například, zda je školní den nebo už začaly vánoční prázdniny. Rekord představuje 210 účastníků, naopak nejméně jich bylo 116. Letos bychom byli rádi, kdyby se minimálně sešlo tolik hráčů jako loni. Nejmladšímu účastníkovi bývá okolo pěti let, nejstaršímu osmdesát!“ říká ředitel turnaje Luboš Pěnkava, současně trenér a vedoucí extraligového družstva SKST Vlašim.

Vlašimská hala stolního tenisu se začne zaplňovat od 14 hodin, kdy je prezentace, při níž se však žádné startovné neplatí O hodinu později už začne úvodní, čtvrthodinová exhibice předních českých reprezentantů Antonína Gavlase, Kateřiny Pěnkavové a dalších domácích hráčů.

„V minulých letech se tu vystřídali třeba i Milan Orlowski nebo Jindřich Panský. Tyto exhibice se nám velice osvědčily, protože při jejich sledování se ostatní účastníci turnaje správně nažhaví a my, pořadatelé, máme při tom čas rozdělit je do skupin. Nikde jinde v republice nezažijete tak originální atmosféru jako u nás, mohou zde hrát i celé rodiny,“ popisuje turnajový start Luboš Pěnkava.

Poté už propuknou souboje ve všech kategoriích na čtyřiadvaceti stolech. Zúčastnit se mohou pouze hráči všech věkových skupin, kteří hrají nižší soutěže, než je liga. Finálovými duely však akce ještě zdaleka nekončí. Závěrečné dějství totiž obstará velká „obíhačka“, do níž se zapojí všichni účastníci. Populárním moderátorem této fáze se pravidelně stává starosta města a senátor Luděk Jeništa, jenž sám býval československým reprezentantem a s Panským dobyl titul českého mistra republiky ve čtyřhře.

„Velice oblíbené a zábavné je také vyhlašování výsledků a předávání cen. Nejlepší čtyři hráči v každé kategorii obdrží poháry. Postupně si některou z mnoha cen vyberou také ostatní účastníci. Jsou to například výrobky ze skla, vánočky, kapři, trička, kosmetické prostředky, tyčinky nebo nejrůznější propagační předměty. A to, co zbude, poté asistentky znovu rozdají dětem, takže některé si domů odnášejí třeba pět dárků,“ potvrzuje Luboš Pěnkava, že o zábavu a radost není při této akci rozhodně nouze.

Organizátoři myslí i na kvalitní občerstvení v podobě nealkoholických nápojů, piva, párků, klobás a toustů.