Vodáci o víkendu v hojném počtu zamíří na Vavřinecký potok

Závod nebo volné splutí? O víkendu 15. a 16. října nabídne Vavřinecký potok oboje. Foto: Flickr/Jan Papaj

Pamatuje suchá leta i dva ročníky, jež zhatila pandemie. Letos ovšem z Vavřineckého potoka ve Středočeském kraji jdou výtečné zprávy – vody je dostatek na sobotní závodní den 15. října i nedělní volné splutí 16. října. Kdo má tedy loď a pádlo, už se nemůže dočkat. Organizátoři po zkušenostech z uplynulých očekávají, že se závodu a následně volného splutí mohou zúčastnit až tři tisíce vodáckých nadšenců.

„Hrázný na Vavřineckém rybníku nás ujistil, že voda je a měla by vystačit na sobotu i neděli. Sice u nich probíhaly nějaké stavební práce a bylo třeba něco upustit předem, nicméně stav je i tak dobrý. Jediné, co neumíme, je zařídit počasí, ale zdá se, že i to nám nakonec bude přát. Sobota měla původně celá propršet, nyní už je ovšem předpověď příznivější,“ uvedl Václav Polák z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Jako první se na plavbu na šestnáctikilometrové trati vedoucí od hráze Vavřineckého rybníka do Toušic vydají v sobotu od 9:30 závodníci v kategoriích C1, K1 a C2. Ti také mají při splouvání přednost v brankách, i když posléze budou moct odstartovat i další posádky. Zásadní podmínkou k účasti jsou předchozí zkušenosti na vodě, trať není vhodná pro začátečníky. Posádky rovněž musejí disponovat vestou, přilbou, neoprenem a především vhodným plavidlem, ať už se budou účastnit závodu, nebo jen hobby části.

„Bezpečnost je pro nás velmi důležitá. Už se našli vtipálci, kteří napěchovali pytel od brambor pet lahvemi a chtěli jej použít jako plavidlo. S takovou výbavou ovšem neprojdou registrací. Vody teče při upouštění rybníka skutečně hodně. Přípustné jsou uzavřené kanoe a kajaky i nafukovací kanoe. Rafty už třeba nikoliv, jednak je na potoce málo místa a pak tam je řada nízkých můstků, které by představovaly riziko,“ vysvětlil Václav Polák.

Sobotní část programu uzavře taneční zábava s kapelou Trampoty v Horních Krutech, při níž budou rovněž vyhlášeni vítězové závodu. V neděli pak bude od ranních hodin probíhat Sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem neboli volné splutí. Když před dvěma lety kvůli restrikcím proběhla pouze komorní akce pro partnery, nechala se na vody Vavřineckého potoka zlákat i olympijská vítězka Barbora Špotáková se svým partnerem Lukášem.

„A úspěšně si s tratí poradili,“ prozradil Václav Polák. „My už jsme nyní plně nachystáni. Byli jsme vyčistit koryto od popadaných stromů, těšíme se na víkend a dáváme dohromady ceny pro vítěze. Můžeme prozradit, že se kromě triček k aktuálnímu ročníku Vavřineckého potoka mohou těšit i na řadu věcných odměn, od šampaňského až po sportovní vybavení.“