Vrbenská padesátka vábí přírodou i chlebem se sádlem a cibulí

VrbnoJeden z nejoblíbenějších turistických pochodů v Jeseníkách se opět blíží. Vrbenská padesátka láká trasami o různých délkách i náročnosti, okouzlující přírodou, ale také chlebem se sádlem a cibulí, jež dostane každý vyhládlý sportovec v cíli. V sobotu 20. září si tak na své přijdou milovníci pochodů, kteří si mohou vybrat z tras 12, 20 a 50 km.

Nadšenci začnou ráno polykat kilometry od nádraží Českých drah ve Vrbně pod Pradědem mezi 6 až 9:45 hod. Pochodu, jenž se stal v tomto roce součástí projektu České unie sportu „ČUS SPORTUJ S NÁMI“, se podle očekávání pořadatelů účastní asi 250 turistů.

„Jako u většiny venkovních akcí je počet účastníků závislý na počasí. Do Vrbna pod Pradědem se sjíždí nejen místní obyvatelé, ale zájemci z celé České republiky a také Polska. Na startu se objeví i zkušení matadoři, kteří si nenechají ujít téměř žádný ročník. A protože jde již o 44. ročník tohoto pochodu, jsou to skutečně ostřílení pochodníci,“ vysvětluje organizátor Jan Lacko z Klubu vrbenských turistů.

Na Vrbenské padesátce je zajímavé také to, že každý rok se mění jeho trasa. Pořadatelé střídají čtyři osvědčené okruhy a podle jejich slov patří letošní výběr k těm nejhezčím. Výletníci se tak dočkají krásných výhledů v nepříliš turisticky navštěvované, zato klidné krajině Jeseníků. Na nejkratší trať se mohou také směle vydat maminky s kočárky. Nejdelší okruh mohou absolvovat jen osoby starší 15 let.

„Pro všechny účastníky dvou delších tras, kteří projdou kontrolními stanovišti, máme přichystány skleničku s emblémem Vrbenské padesátky a diplom. Za úspěšně absolvovanou nejkratší trasu odměníme děti do deseti let. Občerstvení v podobě teplého čaje a chlebů se sádlem – namazaných čerstvě přímo od pořadatelů – bude připraveno v cíli pochodu,“ doplňuje Jan Lacko.

A jaké jsou letošní trasy vrbenské padesátky?

Trasa 50 km: Vrbno pod Pradědem, nádraží ČD – Na Výsluní – Pásmo Orlíka – Rejvíz –

nad Horním údolím – nad Heřmanovicemi – Vorwitz – Heřmanovice-hospoda (kontrola) –Sokolí skály – za Ostrý vrch – Vrbno pod Pradědem (centrum) – klubovna turistů pod Sokolskou chatou (Vrbno pod Pradědem).

Trasa 25 km: Vrbno pod Pradědem, nádraží ČD – křižovatka Globál – Sokolí důl – dále po značení Vrbenské 50 – Heřmanovice-hospoda (kontrola) – Sokolí skály – za Ostrý vrch – Vrbno pod Pradědem (centrum) – klubovna turistů pod Sokolskou chatou (Vrbno pod Pradědem).

Trasa 12 km: Vrbno pod Pradědem, nádraží ČD – Na Výsluní – Františkova chata – Železná – klubovna turistů pod Sokolskou chatou (Vrbno pod Pradědem).