Výborná konkurence ozdobí vzpomínku na fenomenálního Emila Zátopka

Běh rodným krajem Emila Zátopka je věnován odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století. Už 15. ročník tohoto stále populárnějšího závodu se koná v sobotu 16. září. Na pořadatelství se podílejí města Kopřivnice a Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě, Český klub olympioniků, Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice, TJ Rožnov pod Radhoštěm, závod podporují další instituce a organizace.

Pořadatelé očekávají kvalitní zahraniční konkurenci ze Slovenska, Francie, Polska, Německa a dalších zemí, na startu by neměli chybět ani silní Keňané. Ti také drží traťové rekordy – mezi muži E. Kiprotich Sawe časem 1:10:27 hod. a mezi ženami K. R. Jepchirchirová časem 1:21:00 hod. Definitivní podoba startovní listiny bude známá až těsně před závodem, ti nejlepší s přihláškami čekají.

„Každým rokem se snažíme náš závod obohatit o novinky. Letos jsme se rozhodli vyhlásit soutěž tříčlenných týmů. Podmínkou je, že v každém družstvu musí být minimálně jedna žena. Zajímavostí je, že na startu bude i desetičlenná skupina začínajících běžců, která se na závod připravuje od března pod vedením našeho člena a bývalého maratonce Saši Neuwirtha. Dali si jméno Pomalé šípy a všichni věříme, že závod zvládnou úspěšně,“ říká předseda pořádajícího klubu a ředitel závodu Jiří Harašta.

Start hlavního závodu je v 11 hodin před Technickým muzeem, trať závodu měří 22,3 kilometrů, má převýšení 375 metrů a vede z Kopřivnice přes Štramberk, Ženklavu, Veřovice, sedlo nad pramenem Jičínky do Rožnova pod Radhoštěm. Prezentace je od 8 hodin v ZŠ dr. Milady Horákové, uzávěrka přihlášek půl hodiny před startem.

Pořadatelé mají příslib, že opět přijede paní Dana Zátopková, se kterou by rádi oslavili její úctyhodné, pětadevadesátileté jubileum, které připadá na 19. září, kdy se narodil i její manžel Emil. Ve čtvrtek 14. září by měla odstartovat závody místních mateřských školek pod názvem Minizátopek, o den později budou na tartanovém oválu hřiště ZŠ Emila Zátopka soutěžit školní štafety na 5 a 10 kilometrů. V sobotu 16. září by pak Dana Zátopková měla odstartovat hlavní závod.

„Před ním se uskuteční Lidový běh pro širokou veřejnost, již poosmé bude na programu Běh dětí Kopřivnicí, který pro čtyři věkové kategorie nabídne tratě od 150 do 800 metrů. V loňském roce Lidový běh absolvovalo 107 závodníků, dětí jsme měli na startu 431,“ upřesňuje Jiří Harašta.

O přípravu závodů i samotný průběh se stará sedmdesátičlenný organizační štáb. Na trati bude jedna osvěžovací a tři občerstvovací stanice – bohaté občerstvení čeká všechny účastníky také v cíli. Ten bude tradičně v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, kde je na místním slavíně místo posledního odpočinku slavného běžce. Do Dřevěného městečka je situováno slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen. Na nejlepší aktéry čekají zajímavé finanční i věcné ceny – upomínkové ceny si navíc odnese každý účastník.

Foto: Jiří Harašta