Vyznavače dračích lodí ve Znojmě čeká speciální biatlon, boj o tituly amatérských mistrů světa i Burčákfest

ZnojmoZazávodit si na dračí lodi, ale také si zabojovat o titul světových šampionů amatérských posádek, nejoriginálnější dres nebo vavřín ve sprinterském souboji gladiátorů budou moci opět letos účastníci 7. ročníku Festivalu dračích lodí ve Znojmě. Ten se uskuteční ve dnech 26. a 27. září v areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera.

„Jedna z nejzajímavějších vodáckých akcí v České republice není určena pro ´profesionály´, ale naopak pro širokou veřejnost, amatérské posádky i začátečníky, kteří se chtějí v partě kamarádů dobře pobavit, aniž by třeba kdykoli předtím v dračí lodi seděli. Kapitán každé přihlášené lodi ostatně podepisuje prohlášení, že v jeho posádce není žádný profesionální vodák,“ ujišťuje za organizátory Petr Štěrba, sám výborný pádlař a trenér dračích lodí.

Znojemský festival dračích lodí si pro jeho atmosféru a zaměření na sportující veřejnost v letošním roce vybrala Česká unie sportu a zařadila ho do celorepublikového projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI. Pořadatelé očekávají účast okolo 1 300 závodníků z České republiky, Rakouska a Slovenska.

V pátek 26. září se uskuteční nejprve závody školních posádek a rychlostních kanoistů. O den později budou na programu prestižní souboje dospělých posádek v dračím biatlonu, neoficiální mistrovství světa na trati 200 m a gladiátorské soupeření na trati 50 m. Startovat lze v těchto kategoriích: Mix Amatér, Mix Fun, Mix New, ženy, firmy, obce.

Na pořadu budou nejen tradiční disciplíny, ale i nové soutěže. Velký zájem bývá zejména o účast v neoficiálním mistrovství světa amatérských posádek. Každý startující tým si zvolí název některé existující země, kterou musí v závodě reprezentovat v jejích národních dresech – a vítězná posádka se pak může pyšnit titulem světových amatérských šampionů. Právě s tímto závodem souvisí také soutěž o nejoriginálnější reprezentační dres. Třeba předloni tenhle primát získali suverénně Rusové, kteří se představili v kostýmech z pohádky Mrazík.

„Novinkou bude tzv. dračí biatlon. Během závodu na 350 m jsme ve dvou třetinách trati připravili střeleckou položku. Každá loď zastaví u mola a její háček vystoupí. Dostane dvacet nábojů a z paintballové pušky bude poté pálit na terč umístěný na nafukovacím člunu. Klasifikace je stejná jako u biatlonu,“ vysvětluje Petr Štěrba.

Podle výsledků z dračího biatlonu budou lodě nasazeny do finálové jízdy na 200 m. Z ní tři nejrychlejší posádky postoupí dosuperfinále o titul neoficiálních amatérských mistrů světa. Nesmírně atraktivním závodem bude nepochybně také sprinterský duel Gladiátorů na večerní padesátimetrové a loučemi osvětlené trati. Vyřazovací rozjížďky v této kategorii se pojedou již od sobotních 16 hodin. Postupový klíč je nastaven tak, že ani první nezdar neznamená konec nadějí a každá přihlášená posádka tak absolvuje nejméně tři starty.

Hostem znojemských závodů bude po oba dny také reprezentant v kanoistice Jan Štěrba, který na nedávném mistrovství světa v Moskvě vybojoval na čtyřkajaku pro Českou republiku historicky první titul mistrů světa na této olympijské trati.

Pozoruhodnou synergii festivalu nabízí skutečnost, že ve stejném termínu ve Znojmě proběhnou také slavnosti burčáku, hudby a kulinářských specialit – Burčákfest 2014.

Více informací o Festivalu dračích lidí ve Znojmě na: www.dracifestznojmo.eu.

 

Program závodů:

26. 9.   10 – 13            Závody školních posádek

26. 9.   15 – 17            Závody rychlostních kanoistů

27. 9.   10 – 10.30       Slavnostní zahájení festivalu

27. 9.   10.30 – 12.30  Dračí biatlon

27. 9.   12.30 – 14.30 Neoficiální amatérské MS na trati 200 m

27. 9.   14.30 – 15.30 Vyhlášení výsledků

27. 9.   16.00 – 19       Gladiátorské závody na 50 m

27. 9.   19.10 – ???     Ohňostroj a Burčákfest 2014