Vyznavači plavání změří své síly v celorepublikové Plavecké soutěži měst

Ve středu 7. října se ve více jak dvaceti městech České republiky uskuteční již 24. ročník Plavecké soutěže měst. Akce určená pro všechny milovníky plavání bez rozdílu věku probíhá ve vybraných bazénech od ranních hodin až do večera. Všichni zájemci si tak mohou otestovat svoji aktuální formu a na chvíli okusit roli „reprezentanta“ svého města.

bazén_Beroun

Každý přihlášený bazén má svá organizační pravidla a vlastní jízdní řád. Nicméně dvě věci jsou pro všechny pořadatele stejné. Všichni plavci musí zdolat stometrovou trať libovolným plaveckým stylem a jejich výsledky jsou zaznamenávány podle dané bodovací tabulky.

Přihlášená města jsou rozdělena do tří kategorií – do 20 tisíc, do 50 tisíc a nad 50 tisíc obyvatel. V první kategorii je zatím přihlášen Tachov, Beroun, Kravaře, Zábřeh, Uherský Brod, Rakovník, Litovel, Rychnov nad Kněžnou, Postoloprty, Litomyšl, Hořice a Ústí nad Orlicí. Ve druhé kategorii bude o prvenství bojovat Bohumín, Orlová, Vsetín, Jablonec nad Nisou a Chrudim. V kategorii nad padesát tisíc obyvatel se představí České Budějovice, Zlín, Teplice a Karviná. Všechny bazény musí výsledky nahlásit do Českého informačního centra Sportu pro všechny, do Prahy, nejpozději do 21:15 hodin.

Tři nejúspěšnější města v každé kategorii získají poháry a diplomy. A i ostatní zúčastněná města obdrží diplom.

Historické kořeny Plavecké soutěže měst sahají do roku 1982, kdy byl ve Vysokém Mýtě otevřen krytý bazén a dr. Augustin Andrle zde zorganizoval první štafetu na 1000 x 100 metrů. O deset let později České informační centrum Sportu pro všechny tuto soutěž oprášilo a upravilo pravidla do dnešní podoby.

V loňském ročníku se soutěže zúčastnilo dvaadvacet měst a stometrovou trať zdolalo 9 325 plavců. Nejvíce vyznavačů plavání naskákalo do bazénu v Bohumíně a nejvíce bodů získalo město České Budějovice.