Z Ústí nad Labem opět vyrazí stovky pochodníků na noční Milešovku

V pátek 4. listopadu se uskuteční 51. ročník populárního Nočního pochodu na Milešovku. Pořadatelé věří, že v případě příznivého počasí by se mohla opakovat loňská rekordní účast 555 nadšenců, kteří na téměř 30 kilometrů dlouhé trase s celkovým převýšením 1 100 metrů pokořili nejvyšší horu Českého středohoří, 837 metrů vysoký vrchol Milešovky.

milesovka

Akce, která se od roku 2002 pořádá jako Memoriál Hany Vocáskové, se letos opět stala součástí projektu České unie sportu Sportuj s námi, jehož partnerem je společnost EP Sourcing.

„Nejde o žádnou prestižní soutěž, ale především o to, zažít legraci, protáhnout tělo a zasportovat si. Na start se postaví jak zkušení turisté či trénovaní běžci a sportovci, tak i rodiny s dětmi. Nejmladším účastníkům bývá kolem deseti, těm nejstarším naopak kolem devadesáti!“ připomíná ředitel pochodu Tomáš Tkáč z pořádající katedry tělesné výchovy Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem.

Právě z jejího areálu vyrazí účastníci v pátek mezi 14. a 16. hodinou na večerní dobrodružnou pouť. Nejprve projdou kolem Obchodního centra Forum, pod železniční tratí a zamíří k restauraci Větruše. Odtud se vydá po červené na Milbohov, dále po silnici na Stebno, Dubice, Radejčín a od zdejšího nádraží povede po zelené přes obce Kletečná, Paškapole a Bílka. Poté následuje červená trasa na rozcestí s modrou a pak už čeká jen vrchol Milešovky, kde se v čase od 17 do 22 hodin uskuteční kontrola.

„Na trase jsme museli kvůli dostavbě dálnice D8 provést jednu změnu. Náhradní doprava byla totiž svedena na komunikaci, která protíná trať našeho pochodu a vzhledem k hustému provozu by bylo toto křížení nebezpečné. Proto jsme tuto část trasy, která bude označena fáborky, vedli jinudy,“ upozorňuje Tomáš Tkáč.

Sestup účastníků povede zpět po modré do Černčic a dále po silnici na Lelov, Žalany a Rtyni nad Bílinou. Cílová kontrola proběhne v restauraci U Potoka ve Rtyni od 18 do 23 hodin. Kdo sem v tomto vymezeném čase dorazí, čeká ho sladká odměna v podobě tatranky, horký čaj a pamětní medaile. Také nový majitel restaurace ve Rtyni se chce před účastníky blýsknout a na občerstvení jim kromě polévky připraví také guláš nebo nakládaný hermelín.

Pochodníky poté odvezou zpět autobusy a vlaky z Rtyně nad Bílinou nebo autobusy městské hromadné dopravy. Nezletilé mládeži je účast povolena pouze při zajištění doprovodu dospělým.

Letošní novinkou je fotosoutěž pro všechny zájemce, kteří se akce zúčastní. V jedné kategorii mohou mapovat cestu na Milešovku pohledem svých objektivů a fotky umístit na twitter nebo webové stránky pochodu. Druhá kategorie nese podtext Milešovka – královna Českého středohoří a jejím obsahem by měly být nové či netradiční záběry této „hromové hory“.

Akci pořádá Katedra tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UJEP, odbor Klubu českých turistů USK Slavie, TJ Chemička a TJ Lokomotiva Ústí nad Labem.

A proč se tento 25 kilometrů dlouhý pochod nazývá Memoriál Hany Vocáskové? Paní Hana se narodila 12. dubna 1936 v Debři u Mladé Boleslavi a zemřela 4. dubna 2002 v Liberci. Turisté jí tak chtěli poděkovat za její celoživotní snahu pomáhat mladým lidem pronikat do tajů turistiky, horolezectví i pobytu v přírodě.