Závišický pedál nabídne aktivní zábavu pro sportovce i rodiny s dětmi

Osm tratí pro všechny, živá hudba, bohatá tombola i ukázky historických kol – v Závišicích bude v sobotu 20. května živo. Foto: TJ Závišice

Závišice na Novojičínsku přivítají v sobotu 20. května čtrnáctý ročník poloorientační cyklistické vyjížďky Závišický pedál. Akce, jak už se stalo dobrým zvykem, opět nabídne osm variant tratí pro silniční, treková i horská kola, kde se budou moct zapojit všechny věkové a výkonnostní kategorie.

„Vyhlídky, co se počasí týče, jsou zatím příznivé, tak by mohla být i pěkná účast. Rekord máme z předcovidového ročníku přes 600 cyklistů, loni už se opět zapojilo 524 účastníků a doufáme, že letos budeme přibližně na stejných číslech. Naše akce je specifická tím, že nejde o závod, ale – jak rádi zdůrazňujeme – o poloorientační vyjížďku. V praxi to znamená jediné. Zájemce si vybere trať, kterou si může upravit dle libosti, podstatné je, aby projel kontrolním bodem a nezapomněl na něm označit přidělenou kartičku,“ vysvětlil Zbyněk Lux z pořádajícího sportovního oddílu TJ Závišice.

Pro účast není nutné se hlásit předem, stačí od 9 do 13 hodin dorazit na zahradu závišického Pohostinství U Kremlů, zvolit si požadovanou obtížnost a vyrazit. Limit pro dojezd zpět je potom v 17 hodin.

„Nejpopulárnější bývají střední distance. Rodiny s dětmi volí například často trať Poodří. Vede pěkně mezi rybníky a v jejím rámci je celá řada možností, jak si ji v případě potřeby zkrátit. Měřit tak může od sedmnácti do dvaapadesáti kilometrů. Celkově je hodně zájem i o kratší tratě, naopak nejdelší dvě vyhledávají spíš fajnšmekři. Všechny trasy si lze samozřejmě předem prohlédnout na našem webu a rozhodnout se,“ prozradil Zbyněk Lux.

Samotné tratě vedou s výjimkou speciálky pro horská kola především rovinatější, mírně zvlněnou krajinou. Zapojení se mohou těšit především na krásnou přírodu – například na výhledy na Velký Javorník, ale míjet budou rovněž architektonické skvosty, jakými jsou zámky Lešná a Kelč.

„Po dojezdu do cíle u nás nic nekončí. V odpoledních hodinách bude následovat doprovodný program, kdy bude hrát naživo místní kapela a nadšenci z Ostravy předvedou ukázky jízdy na historických kolech. Zájemci si pak pod jejich dohledem budou moct sami vyzkoušet, jaké to je, svézt se na takovém kostitřasu. Tradičně budeme losovat tombolu, kde je hlavní cenou jízdní kolo a mimo to spousta dalšího sportovního vybavení,“ uvedl Zbyněk Lux.