Závody horských kol okolo vodního hradu Švihova lákají do míst, kde začínal Zdeněk Štybar

Letos při cyklokrosovém mistrovství světa na domácí půdě uzavřel Zdeněk Štybar svou veleúspěšnou kariéru. Když ji naopak začínal, proháněl se rodák z Plané mimo jiné na Závodech horských kol okolo vodního hradu Švihov. Zde jsou na tuto skutečnost dodnes náležitě hrdí a letos chystají na neděli 12. května už 29. ročník. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Pamatuji si to dobře, Zdeněk tehdy jel v kategorii do deseti let a my si říkali, že z toho kluka třeba bude jednou mistr světa. A vidíte, měli jsme pravdu. Teď už jsme pár let součástí seriálu závodů pro mládež Talent Cupu, takže kdo ví, třeba tady zase nějaké budoucí naděje budou jezdit právě teď o víkendu,“ uvažoval Petr Hladík z pořádajícího sportovního klubu Velovis Švihov.

U vodního hradu, na nějž název odkazuje, si dají vyznavači cyklistiky sraz už v neděli po ránu. Tentokrát jako první v 10,30 hodin vystartují muži a junioři, které čeká šest velkých okruhů o délce 2730 metrů. S odstupem dvě minuty je budou následovat ženy a juniorky, jimž se do cesty postaví čtyři okruhy. Posléze přijde řada na žáky a žákyně, kluky a holky, minikola a nakonec ve dvě hodiny na odrážedla.

Velký okruh využívá předností okolí, vede po vodních valech, protíná brod a cestou nazpět přes řeku zase bikery čeká betonová lávka nad starým jezem. Výzvu představuje trať pro techniky i rychlíky, ideální je spojit obě tyto dovednosti, pak mohou borci pomýšlet na bednu. Kdo bude mít zájem, může si trať projet už s denním předstihem, bude totiž pro zájemce otevřená v sobotu 11. května od 16 do 19 hodin v rámci tréninku.

„Potom od sedmi zahrají pro dobrou náladu dvě místní rockové kapely. V neděli zase budeme po závodě losovat bohatou tombolu. Co se samotných cen týče, mohou se ti nejúspěšnější ve starších kategoriích těšit na finanční prémie, mladší od nás zase dostanou sportovní potřeby. A všichni samozřejmě medaile a diplomy,“ uvedl Petr Hladík.