Zlatými Horami projdou při víkendovém pochodu zástupy turistů

Zlatohorský treking čeká o víkendu 45. ročník. Foto: Studio4

Obec Zlaté Hory v Jeseníkách bude v sobotu 1. října v centru pozornosti milovníků pěší turistiky. Po pětačtyřicáté se zde uskuteční pochod s názvem Zlatohorský treking, v jehož průběhu se účastníci budou moci seznámit s romantickým slezským pohraničím plným krajinných i historických pamětihodností. Po třinácté je rovněž součástí programu nordic walking koncipovaný tak, aby se mohli zapojit i začátečníci.

„Účast tradičně závisí na počasí. Předloni bylo sychravo, tak dorazilo 600 lidí, před rokem bylo hezky a nám chyběli jen tři lidé k pokoření hranice jednoho tisíce účastníků. Letos organizátoři ujišťují, že uzavřeli smlouvu s ďáblem a mělo by tedy být hezky, tak se necháme překvapit. Každopádně jsem přesvědčená, že nás čeká nádherný den plný zážitků s již tradičně pohodovou atmosférou,“ uvedla Kristína Schejbalová, která bude coby instruktorka provázet pochodníky na nordicwalkingové trase.

Od Městského informačního centra Zlaté Hory vyrazí do okolních kopců první vyznavači turistiky už ve 3 hodiny v rámci takzvané Noční šichty na 25 kilometrů. V 6 hodin odstartuje pochod na 50 kilometrů, od 8 do 10 hodin se budou na pěší výlet vydávat ti, kdo si zvolí kočárkovou trasu na 5 kilometrů, případně denní pochod na 25 kilometrů. V 10 hodin pak začne rozcvička příznivců nordic walkingu, kteří společně následně vyjdou na distanci o délce 15 kilometrů.

„Trasa povede přes vyhlášená místa v okolí. Zamíříme do Údolí ztracených štol, kde je důlní skanzen s mlýnky na drcení rudy, do hotýlku U Pekina, Dolním údolím kolem kostela sv. Acháce k úpatí Příčné hory a po jejím úbočí vzhůru. Přitom se otevře krásný pohled do krajiny na Biskupskou kupu v Polsku. V závěru navštívíme sakrální areál Panny Marie Pomocné, který na místě kostela strženého komunisty v 80. letech nechali na základě sbírky postavit v 90. letech německy mluvící vysídlenci. Cestou se můžou pochodníci těšit na chleba se škvarky, opékání buřtů, ale i třeba kalíšek slivovice,“ popsala Kristína Schejbalová.