Znojemský Festival dračích lodí bude znovu rozdělovat tituly amatérských mistrů světa

Dyje ve Znojmě bude v sobotu 24. září patřit opět po roce dračím lodím. Foto: TJ Znojmo

Na Dyji v přírodním areálu pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera ve Znojmě bude v sobotu 24. září pořádně živo. Po čtrnácté sem zavítá Festival dračích lodí, který navíc posledních dvanáct let nabízí rovněž oživení v podobě Neoficiálního mistrovství světa amatérských posádek.

„Ten nápad vznikl před lety, kdy jsme se my sami zúčastnili jako posádka mistrovství světa v Hong Kongu a dokonce jej vyhráli. Chtěli jsme si tedy šampionát jako vzpomínku přivézt domů, a tak to celé začalo. Samotný festival dračích lodí tedy dnes může vyhrát kdokoliv, ale jen jako posádka oblečená ve stylu země, již se rozhodla reprezentovat, může pomýšlet na vítězství v Neoficiálním mistrovství světa amatérských posádek,“ vysvětlil Petr Štěrba z pořádající Asociace vodních sportů Znojmo.

Program na Dyji vypukne v sobotu v 10 hodin a končit bude až pozdě večer. Diváci budou moci po celý den sledovat napínavé souboje dračích lodí, letos navíc ozvláštněné novinkou. Posádky totiž vyrazí z opačných směrů proti sobě a protnou se až na cílové čáře přímo před diváky. Tím, jak se k sobě budou lodě blížit, budou souboje ještě atraktivnější.

Pozoruhodné bude rovněž sledovat kostýmy posádek v rámci Neoficiálního mistrovství světa amatérských posádek. Na startu nebudou chybět lodě, které si zvolily reprezentovat například Japonsko, Tahiti, Pitcairnovy ostrovy, Skotsko nebo Arubu. Organizátoři očekávají, že se dostaví až tři tisíce přihlížejících, kteří se mohou těšit na bohatý doprovodný program.

„Loni se nám osvědčilo, když jsme návštěvníkům umožnili svézt se na dračí lodi. Zájem byl enormní, tak letos nasazujeme ještě větší. Kromě toho se o mluvené slovo po celý den postará moderátor a herec Miroslav Hrabě, vystoupí kapela Ryan a večer bude i ohňostroj. Jelikož jsme ve vinařské oblasti, nebude scházet ani burčák a dobré víno. To bude tradičně vedle unikátních medailí a prize money také mezi cenami pro nejlepší posádky,“ uvedl Petr Štěrba.