Znojmo bude opět hlavním „dračím“ městem, přijedou i Číňané!

Už po deváté se uskuteční se na řece Dyji Festival dračích lodí – letošní ročník je na programu ve dnech 29. září – 1. října. Akce se také letos stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem je společnost EP Energy Trading a mediálním partnerem Deník.

draciznojmo

 

Ve čtvrtek 29. září jsou na pořadu závody družstev žáků I. stupně základních škol a mateřských škol. V pátek 30. září se konají závody družstev žáků II. stupně základních škol a Pohár středních škol. V sobotu 1. října Festival dračích lodí vyvrcholí hlavními seniorskými kategoriemi. Každý den od 8 hodin je povinná prezentace posádek, vlastní závodní program bude slavnostně zahajován vždy v 9 hodin.

„Znojemský festival je největší akcí dračích lodí v České republice. Zatím se nám přihlásilo rekordních 70 posádek, mj. i z Rakouska a Slovenska  a další se ještě průběžně hlásí. Raritou bude nepochybně účast čínské posádky, tedy ze země, kde se dračí lodě před dvěma tisíci lety objevily! Naše závody jsou určeny pro širokou veřejnost, amatérské posádky, začátečníky a všechny, kteří se chtějí v partě kamarádů dobře pobavit, aniž by kdykoliv předtím v dračí lodi seděli,“ láká člen organizačního výboru Petr Štěrba. Pořadatelem akce je oddíl Kanoistiky Znojmo ve spolupráci s Asociací Vodních sportů Znojmo a Českým svazem dračích lodí

Centrem závodů bude Areál vodních sportů pod Sedlešovickým mostem. Sobotní festival dračích lodí má podtitul  Neoficiální mistrovství světa amatérských posádek a o titulech se bude rozhodovat na sprinterské trati dlouhé 160 metrů. Na čtyřech tratích si zazávodí účastníci ve čtyřech kategoriích – ve třech z nich musí v posádce být minimálně tři ženy, které navíc mají i svoji samostatnou kategorii.

„Opět bude na pořadu dračí biatlon, který je dlouhý 200 metrů a kombinuje jízdu na dračí lodi se střelbou z paintballové zbraně na terč. Střílí se ve vyznačeném prostoru dráhy přímo z lodi. Podle zasažených terčů se posádkám k dosaženému času připočítávají trestné nebo bonifikační vteřiny. Gladiátorské sprinty jsou na programu vždy v podvečer na osvětlené padesátimetrové trati, na které proti sobě jedou vždy dvě lodě – vyřazovacím k.o. systémem se postupuje až do finále. Cíl je pod mostem, kde jsou zavěšeny zvony a vítězí posádka, která do něj dříve udeří. K tomu má speciální kopí, úder však může provést jen jeden, předem určený člen posádky, který má na sobě gladiátorskou helmu a plovací vestu jako brnění,“ popisuje průběh atraktivních soutěží Petr Štěrba.

Sobotní akci letos předcházejí závody dětských posádek pro I. stupeň základních škol a mateřské školy ve čtvrtek 29. září (prezentace v 8 hodin, první start v 9 hodin), pro II. stupeň základních škol a střední školy v pátek 30. září (prezentace v 8 hodin, první start v 9 hodin). V areálu závodiště budou po všechny tři dny umístěny zajímavé dětské atrakce.

Souběžně se závody se v pátek a v sobotu koná v prostorách Loužeckého kláštera Burčákfest 2016 s bohatým kulturním programem a řadou koncertů hudebních skupin na nádvoří, v jízdárně, ve sklepení a Štukových sálech.