Znojmo přivítá dračí lodě i sportovního draka Jakuba Koháka

Krásné prostředí jedné z perel Jižní Moravy, jíž je bezpochyby královské město Znojmo, přivítá v pátek 29. a v sobotu 30. září podesáté Festival dračích lodí. Tak jako v letech minulých, i letos si přijdou na své všichni návštěvníci akce – od těch nejmenších až po dospělé, které už jen máloco dokáže překvapit.

O to se může minimálně pokusit mistr improvizace, režisér, herec, komik, a především sportovní „drak“ Jakub Kohák, který do Znojma zavítá v sobotu 30. září. Akce se koná jako součást projektu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. V roce 2017 jej provázejí tři patroni – kromě zmiňovaného Jakuba Koháka také oštěpařka Barbora Špotáková a zpěvák Ben Cristovao.

„Areál na louce u řeky Dyje, kde akce proběhne, připravujeme od soboty 23. září. Hlavní závody se sice uskuteční v pátek a v sobotu, už předcházející pracovní týden však budou prostory přístupné pro děti ze škol a školek, které se budou moci přijít podívat na lodě, vyzkoušet si, jaký pocit je plavit se po řece, a v případě těch starších si dokonce na vodě zazávodit,“ příká prezident festivalu Petr Štěrba z pořádající Asociace vodních sportů Znojmo.

Státní svátek 28. září bude na louce u řeky Dyje věnován rodinám s dětmi. „Na vodě se představí nejrůznější plavidla, která si budou moci dospělí se svými ratolestmi vyzkoušet za symbolický poplatek. Všechny mohu ujistit, že nabídka bude skutečně pestrá a zábava pro všechny zaručena. Až se večer děti unaví, dospělí mohou dále pokračovat na představení Na stojáka, které bude součástí programu,“ popisuje Petr Štěrba.

V pátek a sobotu už budou vody řeky Dyje brázdit profesionálové – 29. září se představí od 16 do 17 hodin rychlostní kajakáři, na které plynule naváží tréninky pro přihlášené posádky Festivalu dračích lodí. O den později již závody propuknou naostro – po slavnostním zahájení v 9 hodin se vydají posádky na trať Dračího biatlonu, od 11,30 hodin se spustí neoficiální mistrovství světa dračích lodí.

Pestrý program na břehu řeky Dyje neskončí ani okamžikem, kdy budou v 16 hodin oznámeny vítězné posádky. Pořadatelé si totiž pro fanoušky připravili slavnostní Dračí vatru, Gladiátorské běhy za umělého osvětlení a desátý Festival dračích lodí ve Znojmě vyvrcholí v osm hodin večer velkolepým ohňostrojem z hladiny řeky Dyje.